Začínám s látkovkami

Látkové pleny jsou lepší pro Vás, lepší pro Vaše dítě i lepší pro životní prostředí. Proto stále víc a víc rodičů volí pro péči o své dítě látkové plenky.

Lepší pro Vás: Použitím opakovaně použitelných plen můžete ušetřit mnoho peněz, zvláště pokud jsou vaše pleny použity i na druhé dítě. I při použití pouze jedné opakovaně použitelné plenky denně místo jednorázové můžete dosáhnout značných finančních úspor.

Lepší pro Vaše dítě: Opakovaně použitelné pleny používají absorpční textilie než chemické gely, které lze nalézt v plenkách na jedno použití. To může snížit vyrážku z plenek. Studie * ukázaly, že vaše dítě má pětkrát vyšší pravděpodobnost výskytu vyrážky v plenkách, pokud místo látkových plen použijete jednorázové pleny. To je způsobeno tím, že chemikálie v plenkách na jedno použití vyvolávají pocit sucha, když jsou ve skutečnosti mokré; takže dítěti ponecháte plenu déle. Vyrážka pak může být způsobena řadou věcí, jako je nemoc a průjem, zoubky, alergie na potraviny, reakce na dětské výrobky, jako jsou ubrousky a krémy, a mnoho dalšího. Batolata, která nosí textilní pleny, budou pravděpodobně trénovat na nočník až o 6 měsíců dříve ** než děti nosící jednorázové, což může pomoci jejich rozvoji a nezávislosti.

Lepší pro Vaše životní prostředí: Podle zjištění *** jsou látkové pleny až o 40% lepší pro životní prostředí než jednorázové pleny. Až 1 milion jednorázových plen se v ČR vyhodí každý den. Velká část z nich se skládkuje a přitom její rozložení může trvat až 500 let.

Reference:
*Br J Gen Pract, 1997 Aug: 47 (421): 493-7 Getting to the Bottom of Nappy Rash, University of Bristol.
**Podle neoficiálních pozorování děti, které nosí opakovaně použitelné plenky, nočník trénují až o 6 měsíců dříve než děti, které nosí jednorázové.
***Environment Agency Lifecycle Assessment for Disposable and Reusable Nappies in UK, 2008

Naše látkové plenky jsou nejjednodušeji použitelné látkovky. Jsou navrženy tak, aby použití bylo rychlé, odpovídající dnešní době. Jsou vyrobené z tkanin, které se budou prát efektivně a rychle. Jakmile je plenka použita, uložíte ji do kyblíku na plenky Bambino Mio, kde zůstane dokud jich nebude dost, aby praní bylo efektivní, a dítěti jednoduše dáte čistou plenku Bambino Mio.

Moderní látkové plenky jsou méně objemné než starší, tradiční pleny  a jsou o něco objemnější než nové pleny na jedno použití. Naše plenky se spoléhají na absorpční vlastnosti použité tkaniny a ne na chemikálie, které se nacházejí v plenkách na jedno použití. Když je jednorázová plenka mokrá, nabobtná, čímž se zvětší její velikost.

Počet plenek, které budete potřebovat, závisí na několika faktorech a na tom, zda chcete použít látkové pleny na plně nebo částečně. Někteří rodiče používají doma látkové plenky, ale pokud jdou ven, použijí jednorázové pleny. Druhou věcí, kterou budete muset zvážit, je, jak často budete prát, protože budete potřebovat mít čisté plenky i v době, kdy ty použité budete prát nebo sušit. Obvykle se použité plenky perou každé 2-3 dny.

Pro vyzkoušení si můžete zakoupit zkušební balíčky našich dvoudílných plenek typu Miosoft nebo jednotlivé balení plen typu „Miosolo all-in-one“. Jedná se o nákladově efektivní způsob vyzkoušení opakovaně použitelných plenek před tím, než se rozhodnete koupit jich víc nebo větší balení.

A „strip washing“ kifejezéssel különböző web oldalakon és fórumokon találkozhat. Használat közben a pelenkában lerakodhatnak a mosószer részecskéi, vagy baktériumok, melyek okozhatják azt, hoy a pelenka elveszíti eredeti nedvszívó képességét és ammóniát lehet rajta érezni. Ilyen esetben el fog kelleni távolítani a pelenkából a mosószer maradékait, hogy helyre állítsa az optimális nedvszívó képességét és kényelmességét. Ajánlatos elvégezni az ún. „strip washing“-ot akkor is, ha használt pelenkákat vásárol. A szokványos mosószerek nem a baktériumok megölésére szolgálnak. Ha szeretné meggátolni azok terjedését, ajánljuk a miofresh fertőtlenítő szer rendszeres használatát. Kitisztítja és felfrissíti pelenkáit és eltávolítja a nem kívánatos szagogat már alacsony hőfokon.

Použití látkovek

Než začnete používat plenky, musíte je před použitím alespoň jednou předeprat*. Po několika prvních praních zvýší plenky svoji absobční kapacitu. Doporučujeme předpírat pleny na 40 °C pomocí nebiologického pracího prostředku. Při praní nepoužívejte aviváž, protože to může negativně ovlivnit savost vašich plen.

* Dávejte pozor, abyste si zakoupili správný typ a správnou velikost pleny, protože po vyprání se již zakoupené plenky nedají vrátit ani vyměnit.

Přesně stejně často jako jednorázové pleny. Plenky by měly být kontrolovány a měněny každé 2–4 hodiny, ale opravdu záleží na vašem dítěti.

Jistěže! Přes noc jsou opakovaně použitelné plenky stejně spolehlivé, jako jednorázové. V období, kdy už děťátko prospí celou noc, jsou látkové pleny vysloveně ideální volbou. Na naše miosolo all-in-one pleny dostáváme skvělé ohlasy od rodičů, kteří jsou spokojeni s výbornou absorpční schopností plen. Když chcete nasadit dítěti plenku na noc, tak aby vydržela 8-10 hodinový spánek, doporučujeme dále zvýšit absorpční schopnost plenky, tím že přidáte absorpční vložku mioboost.

Zabalte do své přebalovací tašky vše, co budete potřebovat, včetně dostatečného počtu plen. Po přebalování dítěte dejte špinavou plenu do voděodolné tašky. Když dorazíte domů, předělejte obsah tašky do kyblíku na pleny, nebo rovnou do pračky. Je to tak jednoduché!

Separační vložky chrání plenku před znečištěním. Když je třeba vyměnit plenku, jednoduše sundejte separační vložku z plenky a vyhoďte ji. Pokud je separační vložka mioliners pouze mokrá může se kompostovat, znečištěná vložka se může vyhodit.

Máme dva typy plenek od narození po nočník: plenku miosolo all-in-one a dvoudílný plenkový systém miosoft. Plenka miosolo i bavlněná plena miosoft mají univerzální velikost a perfektně sedí dítěti od narození, dokud se nenaučí používat nočník. Termín "od narození po nočník" naznačuje velikost plenek, a ne jejich životnost.

Aby plenky vydržely co nejdéle, doporučujeme jejich pravidelné praní na 40°C s přidáním jedné odměrky dezinfekčního prostředku miofresh a sušení volně na šnůře. Časté praní na vysoké teplotě a sušení v bubnové sušičce mohou způsobit předčasné opotřebení plen. Pro další rady ohledně praní plenek Bambino Mio si prostudujte naši sekci Praní a sušení.

Na všechny výrobky Bambino Mio se vztahuje 24 měsíční záruka. Bambino Mio vymění jakýkoliv výrobek, který během 24 měsíců od zakoupení vykazuje náznaky výrobní vady (na obecné opotřebení se záruka nevztahuje) v případě, že se výrobek používal a byl praný správným způsobem.

Praní a sušení

Před praním uložte použité plenky do kyblíku na plenky. Na první z nich nasypte odměrku prostředku Miofresh. Ten zajistí, že se moč nebude v kyblíku rozkládat a že plenky nebudou cítit po celém bytě. Plenky není třeba namočit, jednoduše je uložte do kyblíku na plenky, dokud jich na praní nebude dost. Až nastane den praní, vytáhněte prací síťku z kbelíku a přendejte ji do pračky. Plenky se budou prát v síťce na praní, takže se není nutné dotýkat špinavých plen.

Je velmi důležité, abyste při praní postupovali podle pokynů uvedených na etiketě výrobku. Před praním odstraňte všechny větší nečistoty z plenek. Abyste pleny mohli co nejdéle používat, doporučujeme jejich pravidelné praní na 40 ° C s přidáním jedné odměrky dezinfekčního prostředku miofresh a sušení na šňůře. Miofresh pleny osvěží a odstraní nepříjemné zápachy. Časté praní a sušení na vysoké teplotě může vést k předčasnému opotřebení plen. Nepoužívejte žádnou aviváž, protože snižuje sací schopnost plenek. Upozorňujeme, že výrazné barvy mohou časem vyblednout.

Miofresh je dezinfekční prostředek, který je neškodný vůči životnímu prostředí a schopný biologického rozkladu. Během praní má schopnost likvidovat choroboplodné zárodky již při nízkých teplotách a je nepostradatelný pro pravidelné praní plen. Na rozdíl od jiných dezinfekčních prostředků, neobsahuje enzymy, syntetické parfémy, chlorové bělidla a optické zjasňovače. Doporučujeme přidat jednu odměrku dezinfekčního prostředku miofresh k pracímu prášku, který vyčistí a osvěží vaše plenky a zbaví je zápachů.

Doporučujeme pleny sušit klasickým způsobem na šňůře. Plenky nevystavujte přímému teplu. Plenky se mohou sušit v bubnové sušičce při nízké teplotě. Avšak jejich časté sušení a vystavování přímému teplu může vést k předčasnému opotřebení plen. Pleny se nesmí žehlit.

Existují dva typy pracích prostředků: biologické a nebiologické (bez enzymů). U nebiologických pracích prášků je menší pravděpodobnost podráždění pokožky. Enzymy v biologických pracích prášcích se používají k urychlení procesu odstranění skvrn. Při používání optických zjasňovačů a syntetických parfémů vypadá prádlo jasnější a voní svěžeji. Části enzymů mohou po praní zůstat v prádle a vyvolat alergickou reakci. Když má vaše dítě velmi citlivou pokožku, budete muset po praní plenku vypláchnout několikrát, abyste odstranili všechny zbytky optických zjasňovačů a syntetických parfémů, nebo používat nebiologické prací prášek, který tyto chemikálie neobsahuje. Ne všechny nebiologické (bez enzymů) prací prostředky jsou stejné. Všechny jsou určeny na praní prádla, ale neexistují dvě úplně stejné značky. Značky mají vlastní metody, jak vyrábět větší množství pracího prostředku za nižší cenu, což samozřejmě neznamená, že dražší prostředky musí být i lepší. V případě látkových plen, přípravky určené speciálně pro praní látkových plen mohou poskytnout větší absorpční schopnost, lepší odstranění skvrn a nedráždí pokožku dítěte. Prací prášek miocare od Bambino Mio je hypoalergenní a nebiologický prací prostředek, který je ideální pro citlivou pokožku dítěte a umožňuje efektivní praní i při nižších teplotách.

Z důvodu charakteru našich výrobků nemůžeme garantovat, že na plenkách nevzniknou skvrny, ale pravidelné používání dezinfekčního prostředku miofresh pomůže předejít vzniku nežádoucích skvrn. Doporučujeme přidat odměrku (15ml) dezinfekčního prostředku miofresh při každém praní. Pokud již došlo k zabarvení pleny, namočte ji do vlažného roztoku miofresh na 2 hodiny (na každých 5 litrů vody je třeba 30ml prostředku miofresh). Po namočení pleny vyperte v pračce na 40°C a na konci praní přidejte jedno extra máchání. Je DŮLEŽITĚ, abyste při praní plenky miosolo all-in-one namočili pouze jádro plenky. Laminovanou vnější vrstvu nedávejte do roztoku. Bambino Mio nenese odpovědnost za poškození plenek způsobené nesprávným namáčením.

S výrazem "strip washing" se můžete setkat na různých webových stránkách a fórech. Během používání se v plence mohou nahromadit zbytky pracího prostředku a bakterií, které způsobují, že plenka ztratí svoji původní absorpční schopnost a je z ní cítit zápach amoniaku. V takovém případě budete muset z plenky odstranit zbytky pracího prostředku, abyste obnovili její optimální absorpční schopnost a pohodlí. Je doporučeno provést "strip washing" i když kupujete plenky z druhé ruky. Běžné prací prostředky nejsou určeny k zabíjení bakterií. Chcete-li zabránit nahromadění bakterií, doporučujeme pravidelné používání dezinfekčního prostředku miofresh, který vyčistí a osvěží vaše plenky a zbaví je zápachu již při nízkých teplotách.

Pro odstranění zápachu a obnovení měkkosti, doporučujeme pleny důkladně vyčistit každých 4-5 měsíců. Jednoduše namočte plenku do vlažného roztoku miofresh na 2 hodiny (na každých 5 litrů vody je třeba 30ml prostředku miofresh). Po namočení pleny vyperte v pračce na 40°C a na konci praní přidejte jedno extra máchání. Pokud je to možné, sušte plenky na přímém slunečním světle. Poznámka: U plenky miosolo all-in-one namočte pouze jádro plenky. Svrchní část kalhotek miosolo all-in-one nedávejte do roztoku.

Když přijde problém

Existuje více důvodů, proč pleny mohou prosakovat:

 1. Vyměňujete pleny dostatečně často? Látkové pleny se mají měnit každé 2-4 hodiny, stejně, jako jednorázové pleny. Jak vaše dítě bude růst, může být potřeba plenky měnit ještě častěji.
 2. Používáte separační vložku? Ujistěte se, že separační vložka leží rovně na povrchu pleny a není zastrčena pod plenu a tvoří tak dvojitou vrstvu.
 3. Používáte krémy na přebalování? Doporučujeme používat pouze krémy na vodní bázi, protože oleje, které se nacházejí v ostatních krémech, mohou snížit absorpční schopnost plenky. Při přebalování naneste tenkou vrstvu krému na vodní bázi na pokožku dítěte a vždy použijte separační vložku.
 4. Připravili jste plenku na správné používání? Vyprali jste plenku alespoň jednou před použitím? Zkontrolujte, zda absorpční vložka plenky miosolo all-in-one je zasunuta rovně a není pokrčená. Ujistěte se, že používáte správnou velikost plenkových kalhotek miosoft, a že plena je v nich správně složená. Pro návod k plenám miosoft klikněte sem.
 5. Plenka musí být přizpůsobena miminku. Stejně jako u každého kusu oblečení, plenka nesmí být ani příliš těsná, ani příliš volná. Prosíme, ujistěte se, že používáte správnou velikost plen. Když používáte plenky miosolo all-in-one, použijte patenty na nastavení délky pleny a suchý zip pro úpravu šířky pasu a otvorů kolem nožiček. Když používáte plenkový systém miosoft, ujistěte se, že používáte správnou velikost plenkových kalhotek, a že látková plena je v nich správně složená. Pro návod klikněte sem.

  Ujistěte se, že plenky přiléhají k bříšku a nožičkám miminka. Pomocí suchých zipů můžete měnit velikost otvoru kolem nožiček.
  Pokud používáte dvoudílný plenkový systém miosoft, ujistěte se, že látková plena je správně zastrčena do plenkových kalhotek u bříška a nožiček.
 6. Samotná absorpční schopnost plenek nemusí vždy stačit. Jak bude vaše dítě větší, může se stát, že budete muset posílit absorpční schopnost plenky. Přidání absorpční vložky je skvělým způsobem, jak maximalizovat savost plen. Pokud jste absorpční vložku mioboost již vyzkoušeli a nepomohlo to, pravděpodobně je třeba vaše pleny zbavit usazených nečistot a provést tzv. "strip washing". Více informací o strip washing-u naleznete v sekci Praní a sušení.

  Když se o své plenky staráte podle těchto pokynů a přesto dochází k problémům, kontaktujte prosím náš zákaznický servis na tel. čísle +420 544 217 100, +420 548 212 335, +420 548 213 577 nebo na emailové adrese .

×

TOP